Co je to vlastně relaxace?
Jistě nelze předpokládat, že se naše životní tempo zpomalí, a proto bychom se měli ochránit zvýšením odolnosti vůči stresu, změnou životního stylu, úpravou životosprávy a touto trojkombinací si život prodloužit a zkvalitnit.
Abychom zvládli celý den se všemi nároky a povinnostmi, je velice důležitá relaxace a odpočinek.
Pokud patříte mezi ty, kteří považují za nejlepší relaxaci „gaučing“ a misku chipsů ……… věřte, že jsou mnohem efektivnější způsoby .
Pasivní ležení v nevětrané místnosti a veliké množství zkonzumované nevyužitelné energie váš zdravotní stav jistě pozitivně neovlivní, naopak.
Efektivní relaxace je stav, kdy uvolňujeme svalové a psychické napětí. Relaxace je součástí psychohygieny. Pomáhá nabrat nové síly, zregenerovat tělo a duši, získat odstup od aktuálních problémů. Proto by se relaxace měla stát běžnou součástí našeho života.
Při relaxaci dělá člověk obvykle činnost, která ho baví nebo je mu příjemná. Zbavuje se tak napětí a únavy. Díky relaxaci tak lze předcházet mnoha zdravotním potížím a problémům.
Při správně prováděné relaxaci dochází k uvolnění stresu z buněk, které pak mohou přijímat dostatečné množství potřebného kyslíku, vody a jiných důležitých živin, mohou se přirozeně regenerovat. U dlouhodobého (chronického) stresu dochází k jakémusi uzavření buněk a následkem toho může dojít k tělesnému poškození.
Nejjednodušší uvolňování těla začíná dýcháním a různými dechovými cvičeními.
Relaxací může být také např. pobyt v přírodě, kdy naše tělo čerpá nové síly, procházka se psem, …
Chůze je nejlevnější a nejefektivnější způsob prevence kardiovaskulárního onemocnění a sekundárních komplikací diabetu?
K nejčastějším relaxačním technikám patří:
procházka na čerstvém vzduchu – chůze je nejpřirozenější pohyb a navíc nás NIC nestojí (snad jen kvalitní obuv - a to především u diabetiků ). Chůze by se mohla stát také nejlevnějším způsobem redukce váhy. I chůzí dokážeme krásně zregenerovat. Zapojíme-li chůzi s holemi, redukci váhy podpoříme maximálně
- masáže … kdo by si neodpočinul při masáži? Samozřejmě i masáž se řadí do relaxační techniky, kterou si ovšem sami neuděláme, a velice často tuto metodu volíme ve chvíli, kdy už cítíme ztuhlost, omezení hybnosti nebo bolest svalů. ….. Vzpomínáte na psychosomatické následky stresu?… Hmmm
autogenní trénink - jedná se o autosugesci, kdy si vlastní představivostí dokážeme přivodit pocit uvolnění. Představíme si, jak jsou naše nohy těžké a teplé, jak se náš dech zpomaluje a srdíčko klidně bije, jak příjemný je teplý pocit v našem břiše a jak nám celé tělo odpočívá. Propadáme se hlouběji a hlouběji do pocitu celkového uvolnění. Nic nás nestahuje, necítíme žádné napětí, žádnou tíhu. Jen krásně oddané tělo naprosto uvolněné mysli ………. Nádhera
- Jacobsenova progresivní relaxace - je metoda dynamičtější, při které pracujeme se svými svaly. Krásný postup jsme našli zde: relaxace.psychoweb.cz: Jacobsenova relaxace
- dechová cvičení
- Jógová relaxace. Jóga patří mezi velice oblíbené harmonizující cvičení, navracející pocit harmonie.
- Filozofie jógy
- I jóga pro děti je velice vhodná pro podporu jejich mentálního i tělesného zdraví. Stojí za vyzkoušení .
- kresba mandal nebo jiná tvořivá činnost . Kdo z vás už jednou zkusil, ví, že malování mandal je způsob, kdy je vyžadována maximální koncentrace na každý tah, a tak nám hlavou žádné jiné myšlenky neběhají. Jakákoliv kreativní práce je dokonce zařazena jako terapeutická metoda (arteterapie) i pro psychicky nemocné. Něco více o mandele si můžete přečíst zde:
- poslech relaxační hudby ….. vynikající způsob .
- PRO SNADNĚJŠÍ USÍNÁNÍ: poruchy spánku jsou ovlivněny hormonem melatonin, vzpomínáte si? Jeho tvorba souvisí se slunečními paprsky, to už také víte. Vynikajícím podpůrným způsobem usínání je poslech relaxační hudby v kombinaci s autogenním cvičením. …… pro nás starší určitě.