„Žízeň je nejjistější důkaz, že musí existovat voda“
Franz Werfel
Tak tento pocit bychom měli zažívat co možná nejméně. Pocitem žízně naše tělo volá o vodu, stejně jako pocitem hladu o potravu.
Bez vody nepřežije ani kytka, natož tak složitý organismus, jakým je naše tělo.
Voda je základní podmínkou existence. I když nepatří mezi živiny, je pro nás neméně důležitá. Naše tělo je z více než poloviny složeno právě z vody.
Kdo myslíte, že má v těle více vody? Muž? Žena? … Ano, muž vítězí, má totiž více svalové hmoty. Logicky by se tedy dalo odvodit, že muž by měl přijímat více tekutin než my ženy. Existuje spousta výpočtů, kolik tekutin bychom měli denně vypít. Ideální množství je ovšem velice individuální. Sportovec bude potřebovat vody při tréninku jistě víc než pasivní člověk, holdující „gaučingu“ . Čím více aktivity mám, tím více vody ztrácím a musím ji tedy pravidelně doplňovat. „Nová voda“ je živá voda pro všechny další procesy v těle. Je nutná k trávicímu procesu, k termoregulaci těla, k rozpouštění vitaminů a většiny živin a v neposlední řadě k odplavování škodlivin z těla.
Ztráta tekutin ovlivňuje naši koncentraci? Že se z těla odpaří denně kůží až 800 ml a dýcháním téměř půl litru tekutin? Že dehydratace (nedostatek vody) zvyšuje riziko infekce močových cest, zánětu slepého střeva, kardiovaskulárních chorob? A že při ztrátě tekutin pěti procent tělesné hmotnosti nám hrozí srdeční selhání a šok? ... Nemáte právě teď žízeň? … Jdu se napít .
Jak tedy poznám, že moje tělo má vody dost? Nejjednodušším detektorem je podívat se na barvu moči. Pokud bude tmavá, je to špatně. Čirá a světle nažloutlá moč nám garantuje, že je vše v pořádku.…
Gratuluji .
Přece jen uvedu pár orientačních výpočtů, abyste věděli, jaké je zhruba vaše ideální množství přijatých tekutin. A kolik tekutin mají přijímat děti? Pokud vás to zajímá, klikněte na první modrou šipku.…
Těším se na vás .