Pravidelnou pohybovou aktivitou se nám jistě podaří zbavit se nadměrných tukových zásob. Není žádoucí zbavit se veškerého tuku, potřebujeme jej, protože plní v těle spoustu důležitých funkcí.
Tuk v těle
Co když ho máme víc, než by bylo dobré? Pokud máme na svém těle nějaký ten polštářek navíc, měli bychom vědět, jak se ho zbavit tím správným způsobem. Hned se k tomu vrátíme, jen ještě pár obecných informací, ať nezapomenu :
Tělesný tuk rozdělujeme na podkožní, útrobní, nitrosvalový, a to v poměru 80:15:5.
Bez tělesného tuku se neobejdeme a že je nezbytný pro zdravý vývoj člověka? Je součástí každé buňky v těle – chrání její obal!
Patologický je tukový nedostatek, stejně jako nadbytek!!
Pokud je deficitní tuk nejen v těle, ale i ve stravě, dochází k horšímu vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), horší tvorbě hormonů, tvorbě žluče a vit. D, projevům únavového syndromu. V těžkých případech například u anorexie může být nadměrný úbytek tuku i z ochranného obalu vnitřních orgánů (ledvin).
Zvláštní pozorování z mé praxe:
…… Mladá děvčata, která mají v oblibě krátké bundičky, ze kterých jim čouhá půl zad a bříško (a nosí je i v chladném počasí) se velice diví, PROČ se jim začal tuk najednou „hromadit“ kolem trupu.
… Odpověď je? … Kdo by věděl? Mamka Jitka to určitě ví, ale ví to i Filip? …Proč myslíš, Fildo, že holky s krátkými bundičkami a tílky velice často pozorují tento projev? …Opravdu jsi na to přišel .
Jasně, tělo si tvoří „izolační pás“, protože právě ledviny jsou orgán, který potřebuje teplo nejvíce . Jak logické .….. „Nos to dlouhé tílko a neměj holá záda!!!!!“ ….. Pravda našich maminek, aniž by věděly, že nám vlastně pomáhají chránit naše krásné, holčičí křivky .
Jak tedy na TUKY!?!
Důležité je si uvědomit, JAK se TO stalo .
Zcela určitě byl větší PŘÍJEM energie, než její VÝDEJ.
„Budovat“ tukovou zásobu je jistě mnohem příjemnější, než se jí zbavit .
PŘIBERU TEDY, KDYŽ VÍCE ENERGIE PŘIJÍMÁM, NEŽ VYDÁVÁM.
Rovnice opačná zní:
HUBNU, KDYŽ VÍCE ENERGIE VYDÁVÁM, NEŽ PŘIJÍMÁM.
Tento proces už opravdu stojí malinko víc námahy. Zbavit se nadbytečných tuků není „na počkání“ a při pohybové aktivitě, kdy nám potok potu chladí záda, asi sotva sáhneme po nějaké „mňamce“, která by nám opět vrátila do těla energii, kterou jsme tak pracně z těla „vypotili“.
V 1 kilogramu nadbytečného tuku se skrývá 38 000 kJ? A že pokud tedy průměrná denní energetická potřeba činí 8 000 kJ, je to energie na 4,75 dne? Toto, prosím, neberte jako výzvu k hladovění, to by byl velice krátkozraký způsob redukce nadváhy .
Pokud tedy máme nadváhu 10 kilogramů, naše tělo musí vydat 380 000 kJ z „tukového podkožního trezoru“.
……….. Hmmmmmm, to už je tedy nálož, která se „nevypaří“ z našeho těla za měsíc. K výsledku je potřeba motivace, trpělivost a systematický postup.
Ideální úbytek tuku pro dlouhodobý efekt je doporučován 3-4 kg za měsíc.
Chce se vám počítat? Tak pojďme zkusit, kolik energie bych měla vydat, abych ztratila 1 kilo tuku za týden.
Př. 1 kg tuku = 38 000 kJ. Týden má 7 dnů = 38 000 / 7 = 5 429 kJ (cca 143g tuku) denně.
Pro úbytek 1 kg tuku týdně je tedy nutný celkový energetický výdej 5 429 kJ / denně.
Kolik energie vydáme při pohybu, je závislé na tom, kolik vážíme a kolik máme svalové hmoty.
Kdo má svaly, má kde “pálit“ tuky.
Uvedu příklad:
Při chůzi rychlostí 6 km/hod „spálí“ | 60 kg vážící člověk 1 360 kJ/hod. |
80 kg vážící ……….. 1 820 kJ/hod. | |
100 kg ……………….. 2 280 kJ/hod. |
Každá pohybová aktivita má vyčíslenou přibližnou využitelnou energii. Krásnou tabulku vypracovala společnost STOB. Děkujeme za ni.
Jak už určitě víte, tělo potřebuje energii pro zachování základních životních funkcí (bazální metabolismus) - a tu mu musíme dát vyváženou stravou. Bonus pohybu je ten, že aktivitou dokážeme využít schovanou energii v tukových zásobách.
Proto dlouhodobě a efektivně BEZ pohybu zhubnout nemůžeme.