Výživa dětí je nejdůležitější etapou prevence civilizačních chorob. Správný směr určujeme my rodiče, protože dítě až do věku samostatnosti je zcela v naší režii. My nakupujeme, my vaříme, my se staráme o celý řád rodiny. I zde platí, „co se v mládí naučíš, …….“
Bohužel, pokud nepředáme dítěti ty správné návyky, je to zcela jistě naše pochybení. Jak svým přístupem vše nastavíme, takovým směrem dítě půjde dál.
Pomozme proto prodloužit život svým dětem, jsou přece naše milované
Budou to mít v životě mnohem jednodušší, když bude přístup nás rodičů zodpovědný.
I když jistě všechna notoricky známá doporučení slýcháme, důležité je se jimi řídit.
Pokud je naše dítě diabetik, zaměřujeme svou pozornost především na sacharidy. To je samozřejmě v pořádku, jenže právě proto unikají naší pozornosti další nezbytné živiny, jako jsou bílkoviny a tuky (vše důležité jste se dočetli v jednotlivých sekcích).
Výživa dětí s diabetem se téměř neliší od doporučované výživy pro děti zdravé? Dá se říct, že dítě diabetik se zodpovědným přístupem k výživě splňuje všechny zásady racionálního stravování. Pojďme si tedy připomenout, jakými pravidly bychom se měli řídit ve výživě našich nejmilejších.
Desatero a kousek správné výživy dětí (nejen s diabetem)
Pravidelnost vyvážené stravy je základ (5-6 x denně).
Pestrost potravin je nutná (kombinací různých potravin podpoříme komplexní dodání všech potřebných živin, minerálních látek a vitaminů). Vzpomínáte si, když jsme si povídali o základních živinách? O sacharidech, bílkovinách i tucích? Všechno má mít svůj řád a neznalost se v tomto směru, bohužel, nevyplácí.
Nabízíme dostatek čerstvého ovoce a zeleniny (vitaminy, minerální látky, vláknina).
Nikdy bychom neměli dopustit, aby dítě odešlo do školy bez snídaně (u diabetiků je tato informace samozřejmě logická).
Svačinky jsou nutností.
Omezíme konzumaci sladkostí a slaností.
Sladkosti by se neměly stávat pravidelnou součástí jídelníčku. Dopřej si je občas, v přiměřeném množství a zejména v den, kdy máš více pohybu (sportuješ). Platí to i pro diabetiky, i ti si samozřejmě mohou dopřát nějakou tu sladkost.
Nabízíme dětem neslazené tekutiny (více v sekci „Pitný režim“).
Žádné nápoje s kofeinem a stimulanty nejsou pro děti vhodné (dětský organismus reaguje na tyto látky velice intenzivně).
Nedovolme dětem jíst u televize ani u notebooku (platí i pro diabetiky ). Jídlo musí dítě vnímat jako samostatnou činnost, která má svůj vymezený čas.
Každé sousto by mělo v ústech spočítat zuby 30krát (důkladné rozmělnění má vliv na dobré trávení).
Jíst pomalu (čím rychleji jím, tím víc toho sním). Při redukci je to nezbytný způsob příjmu potravy.
Nenutit dítě dojídat! Velikost porce přizpůsobit věku a aktivitě (u diabetika je konzumace daného počtu VJ nutná).
Zařazujeme pravidelně do jídelníčku kvalitní zdroje bílkovin (drůbeží maso, ryby a luštěniny), kvalitní tuky (více v sekci „tuky“).
Dětem podáváme polotučné mléčné výrobky (odtučněné jogurty nejsou vhodné ani pro zdravé dospělé).
Pokud se tedy budeme řídit těmito zásadami, mělo by se nám podařit založit pevné základy pro podporu dlouhého zdraví našeho milého malého človíčka.
X.BarevnéDIAdny Luhačovice, 2011