Výborně! Chcete-li rozluštit kapitolu bílkovin, srdečně vás zdravíme .
Uvařte si čajík a pohodlně se usaďte.
Tak,… stejně jako jsme rozmotali sacharidy, pokusíme se přijít na kloub bílkovinám.
Vzpomínáte si na „cukrové řetězy“? Napřed se musí rozdělit ty nejdelší na kratší a ještě kratší, a až zbude jen jeden „cukřík“, tak je u konce štěpení a naše tělo se může sytit .
Naprosto stejným postupem se naše tělo zásobuje bílkovinami. Bílkovina je vlastně další „řetěz“ (trošku kudrnatý), ale na rozdíl od sacharidů se neskládá z „cukrových oček“, ale z AMINOKYSELIN.
Nejkvalitnější bílkovinou pro naše tělo je VAJEČNÝ BÍLEK?
Obsahuje veškeré aminokyseliny, které potřebujeme.
Takže AMINOKYSELINY jsou nejmenší stavební jednotky (cihličky). Je jich veliká spousta, každá umí něco, a protože jen v týmu je síla, musí se spojit, aby dokázaly víc. Spojí se k sobě peptidovou vazbou. Když se spojí dvě aminokyseliny, vytvoří spolu DIPEPTID (dvě), když se spojí tři aminokyseliny, tak vytvoří …kdo si tipne? … ano, spojením tří aminokyselin vznikne TRIPEPTID. Co myslíte, že je OLIGOPEPTID? Kolik aminokyselin se musí spojit? Komu to něco připomíná, tuší správně. Něco podobného jsme řešili u sacharidů, tam byly OLIGOSACHARIDY, tedy spojení 2 - 10 „cukrových oček“. Tak zkusíme jednoduše odvodit, že OLIGOPEPID bude spojení 2 - 10 molekul aminokyselin. A stejně, jako byl POLYSACHARID složený z několika desítek „cukrových oček“, tak i POLYPEPTID bude mít v týmu 10 - 100 aminokyselin. A na konci řady, s nejdelším řetězem „cihliček“ aminokyselin, je PROTEIN – neboli BÍLKOVINA.
Protože každá cihlička (aminokyselina) umí něco jiného, je potřeba v potravě kombinovat RŮZNÉ zdroje bílkovin. Do těla běžnou stravou doplňujeme bílkoviny jako celek a naše tělo si při trávení vezme vše potřebné z každé cihličky.
Princip trávení bílkovin by se dal přirovnat k sacharidům. Z dlouhých řetězců bílkovin si tělo v průběhu trávení připraví kratší a kratší řetězce, až nakonec zbydou jednotlivé cihličky, které předají tělu to, co nesou.
K čemu vlastně bílkoviny potřebujeme?
Sacharidy nám dávají energii (pro šéfa - mozek a červené krvinky) a bílkoviny nám dovážejí „materiál“ na výrobu, opravu, stavbu, imunitu, pohyb, tvorbu enzymů a hormonů a k dopravě různých látek rychle a spolehlivě na správné místo.
Takže bílkoviny mají neuvěřitelnou práci ve všech procesech, které si naše tělo žádá.
Protože jsme si říkali v úvodu, že každá aminokyselina umí něco jiného a že proto je důležité střídat zdroje bílkovin, rozdělujeme je z pohledu výživy na ŽOVOČIŠNÉ A ROSTLINNÉ