Víte, co znamená slovo INDEX? Z latiny bychom ho mohli přeložit jako „UKAZOVÁČEK“. Takže GLYKEMICKÝ INDEX bude ukazovat, jakou rychlostí se z dané potraviny uvolní glukóza pro naše tělo.
Vzpomínáte, jak jsme spojovali jednotlivá „očka“ sacharidů? Čím více „oček“ jsme spojili, tím delší byl „cukrový řetěz“. A jestli si správně pamatujete, čím delší řetěz byl, tím pomaleji se glukóza uvolňovala, protože v těle se musí dlouhé cukrové řetězy (polysacharidy) napřed pokrátit na menší (oligosacharidy), pak na ještě menší (disacharidy) a pak na nejmenší (monosacharidy), a až teprve samostatná očka cukru může tělo použít jako přímý zdroj energie.
... To je proces, že?
Čím déle potravinu tepelně upravuji a již jednou připravený pokrm ohřívám, tím vyšší GI bude mít? Typickým příkladem je příprava těstovin Al dente – „na skus“ (střední GI) a těstovin rozvařených (vyšší GI). I ohříváním již jednou vařených jídel GI zvyšujeme.
Co nám tedy řekne glykemický index? ……. Zeptáme se Filipa? Zuzka to totiž zcela jistě ví
Z glykemického indexu bychom tedy klidně mohli poznat, jak dlouhý „cukrový řetěz“ potravina má . Je to skoro jako kouzlo, že? Mrkneme na Glykemický index a podle čísla poznáme, o jaký „cukřík“ se vlastně jedná.
Čím NIŽŠÍ bude číslo GI, tím pomaleji se uvolňuje glukóza do krve. Co nám to vlastně napoví? Ano, že její „cukrový řetěz“ je dlooouhý a tělu déle potrvá, než jej poseká na nejmenší kousky (očka) .
Všechno si společně rozluštíme. Jdeme na to
Glykemický index - zkratka (GI): je to veličina, která udává rychlost vzestupu glukózy po požití potraviny. Každá potravina obsahující cukr má stanovenou hodnotu GI.
Co je psáno, to je dáno! Jenže i psanou hodnotu GI můžeme zvýšit!! Věděli byste jakým způsobem? ….. Kdo řekl, že vařením, má pravdu . Kuchyňskou přípravou totiž opravdu lze GI zvyšovat, a to především DOBOU vaření.
Sám sobě odborníkem, březen 2012