Potravinami s NÍZKÝM GI jsou ty potraviny, které mají GI nižší než 55.
Tyto potraviny jsou velmi vhodné pro diabetiky 2. typu a pro všechny, kteří se pokoušejí zhubnout. Hodnota glykémie po takovém jídle stoupá velice pomalu, tzn. že glykémie v krvi příliš nekolísá, a protože u každého člověka je stabilní hodnota glykémie velice důležitá, potraviny s nízkým glykemickým indexem mají ve výživě nejen diabetika (2. typu) důležité místo. Jsou zdrojem dlouhodobě využitelné energie. Pro představu bychom mohli říct, že jsou to naše známé „cukrové řetězy“ z malých oček cukru, navázaných jedno za druhým a uvolňovaných do krve postupně, čím je jich víc (polysacharidy), tím déle je má tělo k dispozici a tím jsou šetrnější k naší slinivce břišní. GI si ovšem MUSÍ hlídat i diabetik 1. typu, a to proto, aby uvolňování cukru nebylo příliš pomalé a tak se diabetik neohrozil hypoglykémií!!! Diabetik 1. typu vždy kombinuje takové potraviny se zdroji rychlejšího cukru!!
Co bychom mohli zařadit mezi potraviny s nízkým GI?
Většinu ovoce a zeleninu, luštěniny, fruktózu (i když je to MONOSACHARID- „jedno cukrové očko“, ale protože metabolizuje v játrech, řadí se k potravinám s nižším GI), dále tmavý chléb, ořechy, tuky (s těmi ale opatrně pro jejich vysokou energetickou hodnotu), hořkou čokoládu se 75% kakaa, rýži neloupanou - natural, semolinové těstoviny al-dente, mléčné kysané výrobky nízkotučné - bez přidaného cukru samozřejmě , tvaroh, …..
Potravinami se STŘEDNÍM GI jsou potraviny, které mají GI v rozmezí 56 - 69 a zvedají hladinu glykémie středně rychle. Takové potraviny jsou pro redukci nadváhy a pro diabetiky 2. typu povoleny v korigovaném množství. Ale v jídelníčku by chybět určitě neměly.
Řadíme mezi ně:
Sladké ovoce, celozrnné pečivo, bílou rýži, sacharózu, sladké a slané tyčinky, kukuřici, ananas, banány, brambory, červenou řepu, ovocné džusy, zmrzlinu …..
Potravinami s VYSOKÝM GI jsou potraviny, které mají GI vyšší než 70.
Hladinu krevního cukru zvedají velice rychle, protože mají krátké „cukrové řetězy“, to už ale určitě víte .
I potraviny s tak vysokým GI mají občas své místo ve výživě, a to v případě hypoglykémie, kdy je rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi žádoucí a nutné! A to především u diabetiků.
Mezi potraviny s vysokým GI patří:
Glukóza, bramborová kaše, cornflakes, chipsy, rýžové chlebíčky pufované, popcorn, med, burizony, croissant, bílá mouka, pivo, …..
Na podrobnější tabulku hodnot GI se můžete podívat tady :
Hodnoty glykemického indexu tematicky - STOB - Hubněte zdravě a natrvalo
Tak a to je poslední tečka za sacharidy. Teď už víte mnohem víc než na začátku . Dává vám to už trošku smysl? Už malinko chápete, proč je nutné VĚDĚT? Neznalost přece neomlouvá a správně pochopenými informacemi snáz dokážeme podpořit své zdraví, když budeme chtít . Po přečtení veškerých informací na tomto webu si klidně můžete otevřít svou poradnu výživy, protože BUDETE V OBRAZE . A o to se celý náš tým bude po celou dobu snažit .
Nepotřebujeme chemické vzorce, definice a těžké názvosloví, abychom pochopili výživu, stačí selský rozum, nic složitého nehledejte. Jen je nutné vědět CO jíst, KDY to jíst a PROČ to jíst. A máte to v hrsti .
I Bohuš už se usmívá . Necháme ho chvilku odpočinout a protáhnout se.
Sacharidy jsou jen část celkové výživy. Společně se pokusíme podobným způsobem rozluštit zbylé živiny. Bílkoviny a tuky. To bude zábava. Moc se na Vás těším v dalších sekcích .