Loga evropských strukturálních fondů MZ ČR

Kolik vody potřebujeme?

Úvod - Strava - Pitný režim - Kolik vody potřebujeme?

Tak přece jen vás to zajímá, to mám radost. Žádný těžký výpočet, nebojte se smiley.

Množství vhodných tekutin pro dospělého člověka BEZ NADVÁHY by měl být 40ml/1kg hmotnosti/1 den. Pokud máme nadváhu a známe počet nadbytečných kilogramů, lehce stanovíme ideální množství tekutin tak, že z původní váhy odečteme nadbytečné kilogramy tuku a svoji ideální váhu tak vynásobíme 40 ml.

Příklad: 80kg vážící člověk bez nadváhy by měl za 24 hodin přijmout 3,2 litrů tekutin.

(80 X 40 = 3200 ml)

Pokud konzumuje zeleninu, ovoce a polévky, přijme vlastně část tekutin v potravě, postačí mu tedy množství cca 2-2,5 litru vody (neslazené, neperlivé, samozřejmě) smiley100% džusy NEJSOU tekutina, je to obrovské množství energie ze sacharidů! Diabetici i lidé s nadváhou by se měli mít na POZORU!!!

Do pitného režimu jistě nebudeme započítávat kávu, černý čaj, zelený čaj!!!

Za doporučené jednorázové množství příjmu tekutin (na ex) se považuje 250 ml. Ano, pánové, 250 ml a 20 minut pauza smiley. Žádné půllitry na žízeň a závody, kdo dřív ukáže stropu dno smiley. Po malých doušcích a postupně je konzumace jakéhokoliv nápoje pro všechny nejvhodnější.

A jak je to s pitným režimem našich milých dětí, platí stejné pravidlo?

Ne, ne, pitný režim dětí se liší!

Zatímco kojenci nepotřebují nic jiného než mateřské mléko na pokrytí živin i tekutin zároveň, starší děti doplňovat tekutiny musí. Samozřejmě dobré tekutiny. I v potravinách je voda přítomna (jak už víte z předchozího odstavce). V  tabulce v prvním řádku je uveden celkový příjem tekutin v litrech a v dalším příjem v nápojích (ml/kg).


Doporučené množství tekutin pro děti

věk4 -7 let7 -10 let10 -13 let13 – 15 let15 – 19 let

Celkem (l/den)

1,6

1,8

2,15

2,45

2,8

ml/kg/den (z nápojů)

75

60

50

40

40

Děti často zapomínají na pití a pijí až při pocitu žízně, což je samozřejmě špatně.

Jenže co s tím, když mají tolik práce a díky všem těm dobrodružstvím nemají čas. …. Musíme tedy na pitný režim našich dětí dohlížet my, rodiče.

Jak poznáte, jestli má vaše dítě (především v létě, při vysokých denních teplotách) dostatek tekutin? Legrační hrou : … „kdo má delší jazyk“ smiley. Musíte taky vypláznout, to je jasné, a hned poznáte, jestli má na jazyku bílý povlak a suchou sliznici v ústech. To by měl být pro vás varovný signál, protože malé děti se velice rychle dostanou do dehydratace, a pokud se přidá průjem nebo zvracení, málokdy tento stav zvládnete bez nutné pomoci lékaře. Vždyť víte, jak nebezpečná dehydratace je pro naše veliké tělo, co potom pro naše zmenšeniny sad. Takže obezřetnost je na místě.

Další rizikovou skupinou jsou naši milí senioři. S těmi bychom asi také měli hrát hru: … „kdo má delší jazyk“ smiley. V seniorském věku vyhasíná pocit žízně, a tak je riziko dehydratace velice vysoké. A jistě nejen pro seniora velmi nebezpečné. Aktivní nabízení tekutin seniorům je opět nutností. 

Není nápoj jako nápoj. Co tedy pít?

Co všechno lze považovat za vhodnou tekutinu a čeho se vyvarovat? I na toto rozdělení má Jitka Koblížková „radu“, podívejte se pod šipku „Vhodné tekutiny“.

Pitný režim 3

Fotogalerie

Kolik vody potřebujeme?
Kolik vody potřebujeme?
Scroll