Loga evropských strukturálních fondů MZ ČR

Nevhodné tekutiny

Úvod - Strava - Pitný režim - Nevhodné tekutiny

Tak tady by řádky asi nestačily smiley. Obecně tyto tekutiny vlastně všichni známe.

  • Slazené minerální vody

  • 100% džusy (neředěné)

  • Kolové nápoje

  • Bylinkové čaje

  • Energetické nápoje

  • Káva a silný černý a zelený čaj

  • Alkohol

Pojďme postupně smiley. Proč tedy NE slazené minerální vody?

Důvody jsou dva. Cukr je samozřejmě jasný (zbytečně navyšujeme svůj energetický příjem, aniž bychom si to uvědomovali), ale na co se často zapomíná - je vysoký obsah minerálních látek. V tomto případě neplatí „čím více, tím lépe“, ale naopak. Při správné výživě dochází k doplňování minerálních látek z různých zdrojů, a proto (pokud nejsem sportovec a neztrácím minerální látky potem, nemám-li průjem či nezvracím) je konzumace minerálek pro mě naprosto zbytečná a dalo by se říct, že i zatěžující. Může dojít k nerovnováze minerálních látek v těle, a tím ke zbytečné zátěži ledvin. A nejen diabetici by měli o své ledviny pečovat. Ovšem v korigovaném množství 300 ml denně (hlavně v letních měsících) doporučit můžeme smiley.

O džusech jsme se zmínili v předchozí kapitole. Možná nevíte, že 100% koncentráty jsou velice agresivní a velké množství ovocných kyselin může způsobit i žaludeční potíže.

Děti, které rády popíjejí koncentrovaný džus, mají jen málokdy hlad. Nasytí se totiž ovocným a někdy i přidaným cukrem v takových nápojích. Džusy jsou skrytým nepřítelem redukce váhy a kromě estetických následků mají i zdravotní dopady s nadváhou související. O podpoře vzniku zubního kazu není ani potřeba se zmiňovat. Samozřejmě že pití sladkých, ale i čistých ovocných šťáv tvorbu zubního kazu podporuje!! sad

Zubní kaz je „nakažlivý“? Pokud mamka, která má zubní kaz, olízne lžičku svého děťátka, předá mu bakterii zubní kaz způsobující, a pokud si ta najde „úrodné prostředí“, ráda zůstává u nového hostitele.

… Když tak přemýšlím o dalších bakteriích přenosných dutinou ústní,… hm, dobře, že se o nich moc nemluví. Asi bychom se líbali přes igelitový pytlík smiley.

Ale zpět k pitnému režimu smiley

COCA COLA

Velice diskutované téma na každé přednášce smiley. Nerozumím tomu, že nespadá do skupiny energetických nápojů, když splňuje veškerá kritéria. Pro vysoký obsah kofeinu, cukru a kyseliny fosforečné tento nápoj nelze dětem doporučit!! Naštěstí už neobsahuje kokain:o) (rostlinný tropanový alkaloid z rostliny koka) a víno, jako tomu bylo dřív, ale pravdou zůstává, že stimulační účinky díky velikému obsahu kofeinu a výtažku z koky dále přetrvávají. Veliké množství cukru má za následek nárůst tukové tkáně.

Pejsek ZERO

A co ZERO? Tak se jmenuje pes Koblížkových, všimli jste si? Jméno dostal právě po diskuzi na toto téma v Luhačovicích smiley.

Bohužel, ani tato novinka roku 2005 nedává nápoji punc kvality, naopak. Složení zůstává původní, jen cukr je nahrazen umělými sladidly. Sladidla z řady cyklamát sodný, acesulfam K a aspartam (obsahující fenylalanin) opravdu s čistým svědomím doporučit nemohu. O umělých sladidlech si řekneme v jiné sekci.

Pitný režim 8

BYLINKOVÉ ČAJE

Bylinky jsou vlastně drogy, a pokud opravdu není bylinkový čaj doporučen jako podpůrná součást léčby nějakého onemocnění, nedoporučovala bych jejich konzumaci. Prevence v tomto směru není žádná, naopak, mohlo by se stát, že v případě onemocnění tělo nebude účinně reagovat na bylinu jako na podpůrný prostředek.

ENERGETICKÉ NÁPOJE KÁVA A SILNÝ ČERNÝ A ZELENÝ ČAJ

Energetický nápoj je díky svým stimulačním účinkům pro děti opět nevhodný.

Odůvodnění je téměř shodné s komentářem u Coca Coly. Dalším důvodem, proč není tato skupina řazena do vhodného pitného režimu, je diuretický účinek. Odvodňují naše tělo a vy už víte, co je to to dehydratace a jaké může mít následky.

I zde platí všeho s mírou. Káva je velice účinný antioxidant, srovnatelný a možná i silnější než zelený čaj, ale opět je na místě hlídat množství. 2 šálky kvalitní kávy denně (doplněné odpovídajícím množstvím vody) jsou jistě bez negativních následků.

1 šálek zeleného čaje nám také neublíží, ale postavit celý denní příjem tekutin na tomto zdroji by vhodné opravdu nebylo. Paradoxně bychom se mohli dostat do dehydratace. Zkuste si někdy uvařit konvici kvalitního zeleného čaje, popíjejte jej celý večer a uvidíte, jestli nebudete mít pocit sucha v ústech a žízeň.

…Budete, mám to vyzkoušené smiley

Takže se opět dostáváme do roviny, že všeho s mírou dělá harmonii. I celková výživa je postavená na rovnováze. Nic není zakázané, jen je nutné vědět.

Do poslední kategorie nevhodných tekutin bychom mohli zařadit

ALKOHOL (pro děti bez výjimky)

Snad už není mezi námi nikdo, kdo by si myslel, že dětem alkohol v malém množství neublíží. Dětský organismus má mnohem nižší toleranci k odbourávání alkoholu a následky mohou být fatální. Velice rychle proto může dojít k otravě alkoholem, aniž by dospělému člověku stejné množství nějak ublížilo.

I když se různými studiemi potvrdil pozitivní vliv mírné konzumace vína na zdraví (ženy 1,5 – 2 dcl a muži 3-4 dcl denně), při snaze zhubnout nebo při onemocnění cukrovkou se nedoporučuje alkohol (především pivo) konzumovat z důvodu velice vysoké energetické hodnoty. U diabetiků je vyšší množství požitého alkoholu nebezpečné. Schopnost odbourávání alkoholu při tomto onemocnění klesá.

Alkohol v krvi diabetika brání ukládání rezervních zásob cukru do jater ve formě glykogenu. Pokud diabetik alkohol pije a nemá dostatek cukru v krvi, tělo nemá žádný náhradní zdroj pro navýšení hladiny glykemie. Hrozí tedy vysoké riziko hypoglykemie. Začnete se chovat zmateně, mluvit nesrozumitelně a můžete upadnout i do hlubokého bezvědomí.

Takovýto stav hypoglykemie, pokud se zamění s pouhou „společenskou únavou“, vás může stát život.

Je proto důležité, aby se diabetik po konzumaci alkoholu najedl!!

I když máte diabetes, neznamená to, že byste si nemohli občas dopřát sklenku vína, jen by bylo dobré držet se opět stále opakovaného „všeho s mírou“ smiley.

Alkohol má energetickou hodnotu 29 kJ v 1 gramu a řadí se mezi sacharidy. Jde o neefektivní a krátkodobé zvýšení glykemie s následným rychlým poklesem a hrozící noční hypoglykemií, která se díky amoniaku v dechu nebude dát rozeznat od zápachu z alkoholu.

Smutná statistika udává, že 70% úmrtí na hypoglykemii způsobila přemíra alkoholu. ………. Takovou statistiku nepodpoříme, že ne smiley.

Fotogalerie

Koblížek
Nevhodné tekutiny
Scroll