Není voda jako voda. I nápoj, který se tváří zdravě, v sobě často skrývá velikou nálož zbytečné energie. Již zmiňované 100% džusy nejsou vhodnou tekutinou, protože obsahují velmi vysoké množství sacharidů. Pokud džusy, pak ředěné vodou v poměru minimálně 1:1. Bez obav můžeme svým dětem podávat „Slepičkovou“ vodu (z kohoutku) z běžného vodovodního řádu. Voda splňuje veškerá přísná kritéria vhodná k přímé konzumaci. Často se setkávám s různými filtračními zařízeními, která z vody odstraní množství minerálních látek, ale my tyto látky potřebujeme, tak proč se jich zbavovat? Nenacházím jiné uplatnění filtrovaných vod, než je použití do napařovací žehličky .
Ovocné čaje patří také do skupiny vhodných nápojů. Některé z nich (např. Lipton) ani sladit nepotřebují, mají plnou ovocnou chuť. Pokud přece jen vaše dítě sladší chuť preferuje, malinko přisladit ovocným sirupem či medem by nemělo být nijak závažné. Děti s diabetem musí počítat množství přijatých sacharidů z takových nápojů!!
Do pitného režimu nemůžeme zařadit mléko? Mléko je považováno za potravinu!!! Jen kojenci pokryjí konzumací mateřského mléka jak živiny, tak pitný režim. Děti obecně potřebují na 1kg hmotnosti více mililitrů tekutin než dospělý člověk.
…Pamatujete si tabulku? V sekci „Kolik vody potřebujeme“ si ji můžete připomenout .
Tak co tedy pít?
Pitnou vodu nebo neperlivou stolní vodu (protože obsahuje potřebné minerální látky)
100% ovocné džusy v ředění 1:1 (diabetici počítají sacharidy!!)
Ovocné čaje
Lehce slazené sirupem (čím méně, tím lépe, důvodem obezřetnosti je vyšší příjem cukrů)
Mléko je pro děti nepostradatelným zdrojem minerálních látek, vitaminů, živočišných bílkovin, mléčného cukru a tuku, a proto je považujeme za potravinu! Do pitného režimu mléko nezařazujeme.