Znovu se vracím k důležité informaci, že pokud budeme mít pravidelný a vyvážený příjem potravin, chuť na sladké nás mine . Ale občas někteří z nás nejsou schopni vypít neslazený čaj či kávu, a tak pokud máme nadváhu nebo diabetes, pro umělé sladidlo klidně sáhněme. Ale i zde platí naše stále opakované:
Cukr v květináči
Jistě jste všichni slyšeli o sladké rostlince STÉVII (Sladká tráva). Ano, stévii můžete opravdu pěstovat doma nebo ve skleníku a listy i usušit. Do každé konvice s čajem vložíte pár lístků a budete v bezpečném sladkém ráji. Lístky můžeme sladit i puding či rajskou omáčku.
V listopadu 2011 byla stévie v Evropské unii schválena jako přídatná látka do potravin pod označením E960 (vidíte, další „éčko“ a s „9“). Očekává se, že toto rozhodnutí bude mít výrazný dopad na trh s cukrem a sladidly.
Stevie se používá nejen jako přírodní nekalorické sladidlo, ale pomáhá i při pocitu pálení žáhy? Stojí za to si ji vyzkoušet, má sladivost až 300x větší než sacharóza. Na našem trhu je zcela běžně k dostání v různých formách. …Má trošku specifickou chuť, ale za zkoušku stojí.
Chuť, kterou v ovocném koláči nerozeznáte od pravého cukru, je SUKRALÓZA.
I když nejde o čistý „přírodní“ cukr, je z něj specifickým biochemickým postupem vyrobena.
Sukralóza je tedy získávána ze sacharózy, přičemž tři hydroxylové skupiny (OH) sacharózy jsou nahrazeny atomy chlóru. I když jde o organickou sloučeninu chlóru, není důvod k obavám z toxicity chlóru, protože je vysoce nerozpustná v tuku a neakumuluje se v tuku jako většina chlorovaných uhlovodíků, nemajících kovalentní vazbu s chlórem. Sukralóza se neštěpí a nebezpečí uvolnění chloridových iontů do organismu proto nehrozí.
Patří k tepelně nejstabilnějším umělým sladidlům.
Její sladivost je až 600x větší než u řepného cukru.
Na našem trhu ji můžeme dostat pod názvem Cukren (tablety nebo sypká forma), Cukrit (kapky), Diachrom (se sukralózou), Splenda (směs s maltodextrinem a dextrózou).
Doporučená denní dávka sukralózy je 9 mg/kg tělesné hmotnosti.